BRAGA – CO WARTO ZOBACZYĆ

Miasto Braga znalazło się na naszej drodze przypadkiem. Przeglądając przewodnik z atrakcjami północnej Portugalii, rzuciło nam się w oczy przepiękne zdjęcie Sanktuarium Bom Jesus. Jadąc z Porto do Santiago de Compostela planowaliśmy przejechać obok, dlatego też postanowiliśmy sprawdzić czy zdjęcie oddaje prawdziwe piękno tego miejsca. W rzeczywistości było jeszcze ładniej.

Braga zauroczyła nas swoją prostotą. Nie słyszeliśmy o niej zbyt wiele przed samym wyjazdem, dlatego zdziwiło nas, że nazywana jest portugalskim Rzymem. Jeśli chodzi o miejsca katolickie i otoczone kultem w Portugalii, Fatima wydawała nam się być tą najbardziej znaną. W samej Bradze jest ponad trzydzieści kościołów i najstarsza w kraju katedra. Dodatkowo stare przysłowie mówi „(…) Lizbona się bawi, Porto pracuje, a Braga się modli”.

Samo miasteczko jest idealne na spacer. Przypomina trochę miejsce, w którym każdy zna każdego. Bez problemu można przysiąść na ławeczce w centrum, napić się kawy czy pozwiedzać zabytki.

Braga  Braga

Bom Jesus

Duże wrażenie zrobiła na nas wspomniana we wstępie Bazylika Dobrego Jezusa. Byliśmy tam o zmierzchu i wspólnie z garstką turystów oraz okoliczną młodzieżą, podziwialiśmy zachód słońca. Dowiedzieliśmy się, że zwykle to miejsce jest bardziej zatłoczone – całe rodziny ściągają na Bom Jesus, szczególnie w weekendy, żeby pospacerować po lesie lub urządzić piknik.

Wejście po schodach do Sanktuarium stanowi nie lada wyzwanie, dlatego nie zdziwiła nas obecność biegaczy, którzy w ramach treningu przebiegali kilka rundek w górę i w dół. Ciężko wyobrazić sobie, że taką drogę pokonują na kolanach co pobożniejsi pielgrzymi. Na mniej wytrwałych istnieje możliwość wjazdu na górę małą kolejką, zajmuje to kilka minut. Mimo to, warto przejść się pieszo chociażby w jedną stronę, gdyż same schody i znajdująca się u stóp bazyliki droga krzyżowa pełne są architektonicznych perełek. W konstrukcje schodów zostały wbudowane fontanny, symbolizujące pięć zmysłów (woda tryska tam z kamiennych oczu, nosa, uszu itd.). Na nasz szczególne wrażenie zrobiły stacje drogi krzyżowej, zarośnięte mchem, w których paliły się woskowe świece. W otoczeniu drzew i przy zachodzącym słońcu, wyglądały przepięknie.

Braga   Braga  Braga  Braga

Braga

Braga

Informacje praktyczne

Mapa miasta do pobrania TUTAJ

Dojazd
Najłatwiej dostać się do Bragi z Porto, odległość to zaledwie 50km. Z dworca na Rua Alfredo Magalhaes kursują autobusy dość regularnie. Można dojechać też pociągiem. Do Sanktuarium Bom Jesus trzeba dostać się dodatkowym autobusem #2. Rozkład można znaleźć TUTAJ. Autobus podwiezie nas pod schody (doczytaliśmy, że jest ich ponad 1000), ale na górę można dostać się kolejką (1,2 EUR w jedną stronę, 2 EUR w obie). Przejście się schodami jest warte wysiłku, szczególnie o zachodzie słońca widoki są przepiękne.

3 Replies to “BRAGA – CO WARTO ZOBACZYĆ”

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *