WODOSPADY KRAVICA, MEDJUGORJE I MAKARSKA

Będąc w okolicach Chorwacji lub Bośni i Hercegowiny warto wybrać się do jednego z poniższych trzech miejsc. Każde z nich jest inne, więc łatwo wkleić je w plan podróży w zależności od naszych zainteresowań. Tym razem coś dla miłośników dziewiczej przyrody, duchowego wyciszenia oraz wypoczynku na plaży pełnej turystów.


Wodospady Kravica

Uważane za jedne z piękniejszych w Europie, wciąż nieskażone masową turystyką. Na miejscu kąpaliśmy się w chłodnej wodzie z naturalnymi biczami wodnymi (brr..), wybraliśmy się na długi spacer, odpoczywaliśmy nad brzegiem wodospadów, a gdy temperatura sięgnęła zenitu, schłodziliśmy się pod parasolem jednego z punktów gastronomicznych. Liczba odwiedzających jak najbardziej do zniesienia, chociaż spotkaliśmy się z komentarzami, że robi się coraz tłoczniej. 

Medjugorje

Medjugorje to maleńka mieścina pośrodku niczego. Ciężko jest trafić tam „po drodze”. Obecnie jest to jedno z głównych celów pielgrzymkowych na Bałkanach. Z jednej strony jest to miejsce uduchowione, z drugiej, mieszkanka kulturowa i językowa. Mieszkańcy, pamiętający jeszcze czasy wojny, żyją głównie z turystyki pielgrzymkowej, wynajmując pokoje, rozkładając stragany z często kiczowatymi gadżetami i prowadząc małą gastronomię. Mieszkaliśmy w prywatnym domu, u rodziny, która żyła bardzo skromnie, mimo to starali się jak mogli, by niczego nam nie zabrakło. Nigdy nie zapomnimy pysznych śniadań złożonych z warzyw wyhodowanych w przydomowym ogródku i wieczornych rozmów przy rakiji, w otoczeniu głośnych cykad. Takich pomidorów, nie jedliśmy nigdzie indziej.

Makarska

Kamienista plaża, ciepła woda, promenada z niezliczoną ilością straganów i restauracji, a także mnóstwo naszych rodaków. To wszystko czeka w Makarskiej, największej miejscowości letniskowej na Riwierze Makarskiej nad Adriatykiem. Przyjemnie pokąpać się z ciepłej wodzie, ale jak dla nas, jest za tłoczno i za komercyjnie. Zdecydowanie bardziej przypadły nam do gustu wodospady Kravica. Niemniej atrakcji dla całej rodziny na pewno tu nie zabraknie!

One Reply to “WODOSPADY KRAVICA, MEDJUGORJE I MAKARSKA”

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *