MOSTAR I SKOKI Z MOSTU – CO WARTO ZOBACZYĆ

Mostar wciąż nosi rany po bratobójczej wojnie. Chociaż od konfliktu minęło już ponad dwadzieścia lat, spacerując ulicami miasta nie sposób nie odczuć atmosfery smutku pomieszanego z refleksją nad tragiczną historią tego miejsca. Mostar uważany jest za nieoficjalną stolicę Hercegowiny.

mostar

Do Mostaru udaliśmy się w ramach wycieczki zorganizowanej. To jak na razie nasz pierwszy tak zaplanowany wyjazd, podczas którego nie musieliśmy martwić się o noclegi, dojazdy i organizować planu dnia. Było inaczej, ale czy lepiej?

Przez Mostar przechodziliśmy utartymi, turystycznymi ścieżkami. Oglądaliśmy fasady zniszczonych, podziurawionych pociskami budynków, które pozostały jako pamiątki między nowo wybudowanymi domami. Na ulicach roi się od straganów, na pierwszy rzut oka przypominających te tureckie, pełne kolorowych poduszek, tkanin, chust, lampek i wszelkiego rodzaju ceramiki.

mostar
mostar
mostar
mostar
mostar

W ramach przerwy zatrzymaliśmy się w jednej z bośniackich knajpek, w której zaserwowano nam kawę „po bośniacku”, łudząco podobną do tej, którą zaparza się „po turecku”. Na obiad skosztowaliśmy przepysznych mięsnych roladek oraz „pljeskavicy”. Musimy przyznać, że spotkaliśmy się z ogromną życzliwością ze strony mieszkańców, sprzedawców na straganach czy właścicieli lokali gastronomicznych.

mostar
mostar
mostar

Największe wrażenie wywarł na nas kamienny Stary Most nad rzeką Neretva, zburzony przez Chorwatów i odbudowany na nowo w 2004 roku. Na zdjęciach wychodzi pocztówkowo, szczególnie przy ładnej pogodzie, która podkreśla lazurowy kolor rzeki. Atrakcją dla turystów są grupki młodych chłopców skaczący z mostu do rzeki za opłatą zbieraną od przechodzących przez most turystów. Jeśli uzbiera się zadowalająca chłopaków kwota, jeden z nich skacze z wysokości 21 metrów prosto do rzeki.

mostar
mostar
mostar
mostar

Mostar polecamy i z chęcią tam wrócimy. Miasto idealne dla osób lubiących podążać za historią, szukających pięknych miejsc do robienia zdjęć, chcących bliżej poznać bałkańską mieszankę kulturową i życzliwość mieszkańców.

2 Replies to “MOSTAR I SKOKI Z MOSTU – CO WARTO ZOBACZYĆ”

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *