BANGKOK KULINARNIE

Tajską kuchnię znaliśmy wcześniej wyłącznie z polskich restauracji. Naszym numerem jeden pozostaje wciąż zupa Tom Kha Gai, która podobnie do oryginału smakuje chyba tylko w jednej wrocławskiej restauracji, a w większości knajp można znaleźć jej najprzeróżniejsze odmiany w tym typowy polski rosół z odrobiną mleka kokosowego i chilli w proszku…

Jedzenie w Bangkoku było bardzo tanie – obiad w 5* hotelu kosztował około 20zł, a uliczne jedzenie można było kupić za grosze (nawet biorąc pod uwagę podwyżkę cen dla turystów). Dodatkowo przed wyjazdem pouczano nas, że Azjaci posiadają swoją własną skalę ostrości. Kilka razy pomimo zapewnień kelnera, że potrawa wcale nie jest ostra, musieliśmy domawiać dodatkowe porcje napojów. 
Tajska kuchnia jest kolorowa, mieszają się w niej różne smaki: słodkie, ostre, kwaśne. Dominuje kurczak, owoce morza, mleko kokosowe, mnóstwo przypraw. Wbrew pozorom, dość łatwo odtworzyć je w domu, tym bardziej, że w sklepach typu „Kuchnie Świata” czy nawet delikatesach, znajdziemy podstawowe produkty.

Przystanek w Bangkoku był naszym pierwszym podczas azjatyckiej podróży, dlatego też obawialiśmy się jeść w miejscach mało uczęszczanych przez turystów. Kupiliśmy co prawda węgiel w razie nieprzewidzianych komplikacji żołądkowych, ale woleliśmy nie ryzykować. Z perspektywy czasu trochę żałujemy, ale nie ma nic, czego nie dałoby się nadrobić 🙂

Zupa Tom Kha Gai – mleko kokosowe, papryczki chili, kurczak, kaffir, trawa cytrynowa, sos rybny. Może być bardzo pikantna. W innej wersji również z krewetkami.
 
Sok z arbuza – niby nic takiego, ale przed wyjazdem nie wpadliśmy na pomysł, żeby zrobić podobny w domu…
Woda kokosowa – w hotelach cena potrafi być nawet 1000% wyższa niż na ulicy!
Tajskie piwo (1 i 2) oraz soczek z liczi. Alkohol sprzedawany jest tylko w określonych godzinach.
Bento w mini centrum handlowym w China Town
Piekielnie ostry sos!
Małe centrum handlowe z jedzeniem, świeżym, ciepłym, czasami nawet jeszcze ruszającym się.

One Reply to “BANGKOK KULINARNIE”

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *