Restaurant Day – relacja

autor: Paweł Mercik Restaurant Day – Wrocław

Nasze marzenie o wspólnej restauracji spełniło się przez jeden dzień – 18 maja, w ramach światowej akcji „Restaurant Day”, otworzyliśmy wspólnie z siostrą Miłosza – Kasią [klik], jednodniową restaurację przy klubie Obserwatorium na Wzgórzu Partyzantów we Wrocławiu. 

Naszym hasłem stała się „Kuchnia w pięciu smakach” odnosząca się do pięciu potraw z odwiedzonych przez nas kontynentów (dokładne menu tutaj). Nie obyło się bez małych problemów, gdyż po pierwsze: podgrzewacze do zup, które z nazwy miały podgrzewać zupy, w rzeczywistości były termosami, po drugie: płyta indukcyjna do odgrzania dań mięsnych okazała się zepsuta… Nie pomogła nawet jej wymiana – jak na złość obie były felerne. Jakby tego było mało, momentami brakowało prądu – impreza odbywała się w plenerze, stoisk było siedem i każde z nich korzystało z ogólnodostępnego źródła zasilania. Jednak dzięki uprzejmości pracowników Obserwatorium, udało nam się uratować sytuację w pobliskiej kuchni i nasi goście mogli się rozkoszować wszystkimi potrawami przygotowanymi na ciepło. 

Udało nam się sprzedać wszystkie przygotowane dania w mniej więcej dwie godziny. Dziękujemy za tak liczne przybycie i kosztowanie naszych potraw. Tymczasem myślimy już o następnej edycji, która ma się odbyć 18 sierpnia.

Poniżej kilka linków z relacjami z Restaurant Day we Wrocławiu. Na kilku zdjęciach widać i nas, a w artykułach są również wzmianki na temat naszego menu i samych kucharzy 🙂

https://www.facebook.com/media/set/?set=a.608513215828658.1073741831.482220925124555&type=1

http://www.smakiwroclawia.pl/artykuly/780/Restaurant-Day-na-Wzgorzu-Partyzantow-Mozna-bylo-sprobowac-sushi-i-chleba-bananowego

http://wroclaw.gazeta.pl/wroclaw/1,35771,13935897.html

http://terazwroclaw.pl/2013/05/20/restaurant-day-na-wzgorzu-partyzantow-mozna-bylo-sprobowac-sushi-i-chleba-bananowego/

Przygotowania do wielkiego otwarcia. Na stołach oryginalne peruwiańskie obrusy.

autor: Paweł Mercik Restaurant Day – Wrocław
Ciasto Marchewkowe autorstwa Kasi – przepis na jej blogu vegetarianissma.wordpress.com
Ciasto czekoladowe Kasi zniknęło w mgnieniu oka 🙂
Na talerzyku ostatnia porcja chili con carne
Tajski kurczak

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *